Aşılama Tedavisi

Aşılama Tedavisi İstanbul

Aşılama tedavisi İstanbul; üremeye yardımcı yöntemler arasında en sık başvurulan tedavi seçeneklerinden biridir. Kısırlık tedavisi gören hastalarda aşılama tedavisi ile kadınlara verilen fertilite ilaçları sayesinde, yumurtlama uyarılmış olur. Erkeklerden alınan sperm hücreleri, laboratuvar ortamında hazırlanarak, doğurganlığın en yüksek olduğu yumurtlama döneminde, rahme yerleştirilir. Sperm ve yumurtanın fallop tüplerinde karşılaşmaları ile beraber, döllenmenin gerçekleşmesi ve gebeliğin başlaması beklenir. Aşılama tedavisi, özellikle kadınlarda yumurtlama bozuklukları nedeniyle gelişen kısırlığın tedavisinde, oldukça etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkar.

Yazımızın devamında aşılama tedavisi ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. İstanbul aşılama tedavisi için bizimle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Deniz Sarıkaya Kalkan’dan randevu alabilirsiniz.

Kadınlarda Neden Aşılama Tedavisi Yapılır?

Kadınlarda infertiliteye neden olan başlıca faktörler;

 • Yumurtalık kistleri,
 • Rahimde görülen miyom ve polipler,
 • Hormonal düzende bozukluk olması,
 • Fallop tüplerinde yapışıklık, tıkanıklık veya hasar meydana gelmesi,
 • Rahim için tabakanın, yumurtalıklar gibi rahim dışı bir alanda da oluşması ile görülen endometriozis hastalığı,
 • Tiroid gibi kronik hastalıklar,
 • Rahim ve yumurtalık kanserleri,
 • Polikistik over sendromu,
 • Yumurtlama ve adet döngüsünde bozukluk olması,
 • Yumurtlama işlevinde görülen bozukluklar,
 • Yumurta rezervlerinin az olması,
 • Obezite,
 • Alkol, sigara, kafein gibi zararlı maddelerin aşırı tüketimi olarak sıralanabilir.

Aşılama Tedavisi Nedir?

İnfertilite, çiftin ortak problemi olarak ele alınır ve değerlendirilir. İnfertil çiftin değerlendirilmesi ile başlayan tedavi süreci, kısırlığa neden olan faktörlere bağlı olarak planlanır. Bu süreçte yararlanılan üremeye yardımcı tedavi seçeneklerinin başında, aşılama tedavisi gelmektedir.

Aşılama tedavisi, kadınlarda görülen yumurtlama bozuklukları ve erkeklerdeki sperm kalitesi düşüklüğü sonucu oluşan kısırlık probleminin çözümünde, oldukça etkili bir yöntemdir. Tedavi sürecinde, kadınlarda yumurtlamayı uyaran ilaçlar kullanılır. Erkekten alınan sperm hücreleri ise laboratuvar ortamında, döllenme için hazır hale getirilir. Bu sayede, gebeliğin oluşması için gerekli şartlar sağlanmış olur.

İstanbul aşılama tedavisi hakkında tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Deniz Sarıkaya Kalkan’dan randevu alabilirsiniz.

Aşılama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aşılama tedavisi uygulanacak olan çiftlerde, kadınlarda yumurtlama döngüsünün daha sağlıklı olması sağlanır. Erkeklerde ise toplanan spermler, laboratuvarda hazırlanarak, bu sayede daha yüksek kalitede olmaları amaçlanır.

Tedavi başlangıcında, kadın hastalara verilen fertilite ilaçları sayesinde, yumurtlama süreci uyarılmış olur. Yumurtalıklarda bulunan ve yumurta hücresini içeren foliküller, 17-20 mm boyutuna ulaştığında, yumurtalar döllenme için gerekli olgunluğa erişmiştir. Bu dönemde, hastaya yapılan çatlatma iğnesi ile yumurtaların bırakılması sağlanır.

Bu süre zarfında erkek hastalardan alınan sperm hücreleri, laboratuvar ortamında hazırlanır. Spermler, ortalama 0,5 – 1 cc boyutlarında, konsantre hale getirilirler. Bu sayede, toplanan spermler, döllenme için daha uygun hale gelmiş olurlar.

Erkekten alınan sperm hücreleri, ince bir katater yardımı ile kadın hastaların rahmine yerleştirilir. Yumurtalıktan atılan yumurta ile rahme yerleştirilen bu sperm hücreleri, fallop tüplerinde karşılaşırlar. Bu sayede döllenen yumurta rahme tutunduğunda, gebelik başlamış olur.

Aşılama Tedavisi Başarı Oranı Nedir?

Aşılama tedavisi ile gebeliğin gerçekleşme olasılığı, %20’dir. Bu oran üzerinde en etkili faktörlerden bir tanesi, rahme verilen sperm sayısıdır. Aşılama tedavisi için asgari düzeyde 5 milyonun üzerinde sperm sayısı gerekir. Bu sayının 10 milyonun üzerinde olması ise gebeliğin oluşması olasılığını artırmaktadır.

Aşılama Tedavisi Tekrarlanabilir Mi?

Aşılama tedavisi, ilk uygulamada gebelik oluşmadığı takdirde tekrarlanabilir. Tedavide kullanılan ilaçların düşük dozajlı olmaları sayesinde, başarısız olan uygulamanın ardından, beklemeye gerek kalmadan, ikinci uygulamaya geçilebilir.

Aşılama tedavisi, 6 kere uygulanabilmekle beraber, genellikle ilk 2-3 seferde başarıya ulaşamayan hastalar, tüp bebek tedavisine yönlendirilirler.

İstanbul Aşılama Tedavisi Fiyatları 2021

Aşılama tedavisi ücretleri, hastane ve klinik bazında değişebilir. İstanbul aşılama tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz