Cinsel Problemler ve Danışmanlık

Cinsel Problemler ve Danışmanlık İstanbul 

Cinsel problemler ve danışmanlık İstanbul; kadın doğum uzmanı hekimler tarafından, cinsel problemler yaşayan çiftlere verilen danışmanlık ve tedavi hizmetleridir. Cinsel problemler hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilir. Cinsel işlev bozuklukları olarak da bilinen bu problemler, psikolojik, sosyal ve fiziksel faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilirler. Kadınlarda cinsel isteksizlik, cinsel birliktelikten alınan hazda azalma, orgazm olma güçlüğü ve vajinismus, en sık karşılaşılan cinsel problemlerdir. Erkeklerde ise erken boşalma ve sertleşme problemleri, en sık karşılaşılan cinsel işlev bozuklukları olarak karşımıza çıkar. Bu tür sorunlarla karşılaşan çiftlerin, bir sağlık profesyoneline başvurarak danışmanlık ve tedavi seçeneklerinden yararlanmaları önerilir.

Yazımızın devamında cinsel problemler ve danışmanlık konusu ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. İstanbul cinsel problemler ve danışmanlık için bizimle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Deniz Sarıkaya Kalkan’dan randevu alabilirsiniz.

Cinsel Problemler Nelerdir?

Cinsel problemler, hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen ve bireylerin sağlıklı bir cinsel hayata ulaşmalarına engel olan sorunlardır. Cinsel işlev bozuklukları olarak da adlandırılan bu problemler, genellikle psikolojik faktörlere bağlı olarak gelişim gösterse de, fiziksel nedenlerle de ortaya çıkabilirler.

Erkeklerde sertleşme sorunu ve erken boşalma, en sık karşılaşılan cinsel işlev bozuklukları olarak karşımıza çıkar. Bunun yanı sıra, boşalma güçlüğü, cinsel isteksizlik ve cinsel hazda azalma, erkeklerde karşılaşılan diğer cinsel problemlerdir.

Kadınlarda en sık karşılaşılan cinsel işlev bozuklukları;

  • Cinsel isteksizlik,
  • Cinsel haz alamama,
  • Orgazm olma güçlüğü,
  • Vajinismus olarak sıralanabilir.

Cinsel Danışmanlık Nedir?

Cinsel danışmanlık, sağlık profesyonelleri tarafından verilen bir danışmanlık hizmetidir. 1970’li yıllarda Avrupa ve Amerika’da ortaya çıkan bu sağlık hizmeti, cinsel problemler yaşayan çiftlerin, sağlıklı bir cinsel hayata erişimini amaçlar. Ülkemizde de son yıllarda daha yaygın hale gelen cinsel danışmanlık, cinsel problemler yaşayan bireyler ve çiftler tarafından tercih edilen bir yöntem haline gelmiştir. Cinsel problemler yaşayan bireylerin yanı sıra, cinsellik konusunda en doğru ve güvenilir bilgiye ulaşmak için, alanında uzman hekimlere danışan kişilerin sayısı da gittikçe artmaktadır.

Cinsel danışmanlık sayesinde, cinsel yaşam hakkında kulaktan dolma olarak öğrenilen bilgiler, bilimsel ve doğru bilgilerle değiştirilebilir. Bu sayede, çiftlerin daha kaliteli ve sorunsuz bir cinsel yaşama kavuşmalarının önü açılmış olur. Aynı zamanda, danışmanlık sayesinde yaşanan cinsel problemlerin tanısı konulabilir ve bireyler için en doğru tedavi planı belirlenebilir. Böylece cinsel danışmanlık kapsamında, hem var olan cinsel problemlerin çözümü sağlanır, hem de yeni problemler yaşanması engellenir. İstanbul cinsel problemler ve danışmanlık için bizimle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Sarıkaya Kalkan’dan randevu alabilirsiniz.

Cinsel Problemler Neden Olur?

Cinsel problemler, sosyo-kültürel, psikolojik ve fiziksel faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bekâret ile namusu ilişkili gören toplumsal yapılarda, vajinismus gibi cinsel işlev bozuklukları ile daha sık karşılaşılmaktadır. Ayrıca, yeterli cinsel eğitimin verilmediği, kulaktan dolma bilgi ve hurafelere dayanan bir cinsel öğrenmenin yaygın olduğu toplumlarda da, cinsel problemlerle daha sık karşılaşılır. Bu tür sosyo-kültürel etmenlerin yanı sıra;

  • Cinsel şiddete, taciz veya tecavüze maruz kalmak,
  • Travmatik cinsel deneyimler,
  • Yetersiz veya başarısız olunacağına dair kaygı ve korku,
  • Doğum, düşük, kürtaj, ağrılı jinekolojik muayene gibi travmatik deneyimler,
  • Depresyon, anksiyete ve panik bozukluklar gibi psikolojik faktörler de, cinsel problemlerin gelişmesinde rol oynayabilir.

Bazı vakalarda ise cinsel problemler, fiziksel faktörlere bağlı olarak ortaya çıkar. Kronik hastalıklar ve kullanılan ilaçlar, genetik yapı, alkol ve sigara gibi zararlı maddelerin tüketimi gibi nedenlerle, cinsel problemler gelişebilir.

Cinsel Problemlerin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cinsel problemlerin tedavisinde, cinsel danışmanlık büyük önem taşır. Alanında uzman hekimlerce verilen cinsel danışmanlık kapsamında, problemlere temel oluşturan nedenler belirlenir. Tedavi planı da, bu faktörlere bağlı olarak, hasta özelinde oluşturulur. Bu sayede, hastalar için en uygun olan tedavi seçenekleri belirlenmiş ve cinsel problemlerin çözümü için bireyler, en doğru tedavi planına yönlendirilmiş olur.

İstanbul Cinsel Problemler ve Danışmanlık Fiyatları

Cinsel problemlere yönelik danışmanlık, hastanın medikal durumu ve ihtiyacına yönelik olarak belirlenen bir süreçtir. Fiziksel faktörlerin tespit edilebilmesi için test ve tetkikler yapılması gerekebilir. Bu durum, fiyatların farklılık göstermesine neden olur. İstanbul cinsel problemler ve danışmanlık fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.