Dört Boyutlu Ultrason

Dört Boyutlu Ultrason İstanbul

Dört boyutlu ultrason İstanbul; en, boy ve derinlik boyutlarının yanı sıra, zaman boyutunun da görüntülemeye dâhil olmasıdır. Dört boyutlu ultrason çekilerek, bebeğin anne karnındaki görüntüsü, eş zamanlı olarak elde edilir. Bu özelliği ile dört boyutlu ultrason, iki ve üç boyutlu ultrasonlardan ayrılmaktadır. Ayrıca bu yöntem, bebeğin çok daha ayrıntılı bir görüntüsünün elde edilmesini mümkün kıldığı için de avantajlıdır. Dört boyutlu ultrason, diğer tüm ultrasonlarla benzer şekilde çekilir. Ultrasonografik görüntüleme yapılmasını sağlayan ses dalgaları, prob yardımı ile karın içine iletilir. Bu nedenle anne ve bebek sağlığı açısından herhangi bir zararı bulunmayan, rahatlıkla başvurulabilen bir görüntüleme yöntemidir.

Yazımızın devamında dört boyutlu ultrason hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz. İstanbul dört boyutlu ultrason çekimi için Op. Dr. Deniz Sarıkaya Kalkan’dan randevu alabilirsiniz.

Dört Boyutlu Ultrason Nedir?

Ses dalgalarını kullanarak görüntü elde etme teknolojisi olan ultrason, ilk çıktığında yalnızca en ve boy olmak üzere iki boyutlu bir bilgi sağlamaktaydı. Günümüzde ise üçüncü boyut olan derinlik ve dördüncü boyut olan zaman, görüntüleme teknolojisine dâhil olmuş durumdadır. Dört boyutlu ultrason ile anne karnındaki bebeğin en, boy, derinlik boyutlarını içeren ve gerçek zamanlı görüntüsüne ulaşmak mümkün hale gelmiştir. Bu sayede, anne karnındaki bebeğin oldukça net ve detaylı bir görüntüsünü elde edilir. Bu detaylı görüntü, gelişimsel veya anatomik problemler hakkında daha net yorum yapılabilmesine imkân sağlar. Ayrıca bebeğin anne karnında hareket ve mimiklerinin anlık olarak, ebeveynler tarafından görülmesi sağlanır. Bu sayede, henüz gebelik aşamasındayken anne ve babanın, bebek ile bağ kurabilmesi mümkün olur. İstanbul dört boyutlu ultrason için Op. Dr. Deniz Sarıkaya Kalkan’dan randevu alabilirsiniz.

Dört Boyutlu Ultrason Nasıl Çekilir?

Dört boyutlu ultrasonun çekilmesi, tıpkı iki veya üç boyutlu ultrason işlemi gibidir; herhangi farklı bir uygulama içermez. Ultrason çekilebilmesi için ilk olarak anne adayı, muayene sedyesine alınır. Hastanın karın bölgesine, ses dalgalarının daha rahat iletilmesini sağlayan özel bir jel sıkılır. Ultrason probu, karnın üzerinde gezdirilerek, ses dalgaları karın içine gönderilmiş olur. İyi bir görüntü elde edilebilmesi için prob, dairesel olarak hareket ettirilir. Bu sayede, rahim içindeki bebeğin anlık olarak görüntüsü elde edilmiş olur. Bebeğin üç boyutlu görüntüsü, eş zamanlı hareketleri ile beraber ebeveynler tarafından görülebilir.

Dört Boyutlu Ultrason Ne Zaman Yapılır?

İki boyutlu ultrason, gebeliğin başlangıcından itibaren düzenli kontroller için yapılmaya başlanırken, dört boyutlu ultrason için gebeliğin ilerleyen dönemleri beklenir. Hamileliğin 4. ayına girilmesi ile birlikte, üç ve dört boyutlu, ayrıntılı ultrason çekilmesi mümkündür. Ancak, bebeğin deri altındaki yağ dokusu, gebeliğin 6 ve 7. aylarında gelişir. Bu yağ dokusunun gelişmesi ile beraber, daha net ve detaylı bir görüntü elde etmek de mümkün hale gelir. Hamileliğin 7. ayından sonra ise bebek, yavaş yavaş doğum pozisyonuna geçmeye başlar. Bu nedenle, pelvise doğru iner ve net görüntü elde etmek tekrardan zorlaşır. Bu nedenle, dört boyutlu ultrason için en uygun zaman, gebeliğin 6. ve 7. aylarıdır.

Dört Boyutlu Ultrason Fiyatları 2021

Dört boyutlu ultrason ücretleri kliniğe göre değişir. İstanbul dört boyutlu ultrason fiyatları hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.