İnfertil Çiftin Değerlendirilmesi

İnfertil Çiftin Değerlendirilmesi İstanbul

İnfertil çiftin değerlendirilmesi İstanbul; kısırlık sorunu yaşayan çiftlerde, en uygun tedavi planının oluşturulabilmesi için yapılan değerlendirmelerdir. Kısırlık olarak da adlandırılan infertilite, hem erkeklerde hem de kadınlara görülebilen birçok farklı nedenle ortaya çıkabilir. Kısırlık tedavisinde, infertiliteye neden olan bu faktörlerin tespit edilmesi önemli bir yer tutar. Bu nedenle, kısırlık tanı ve tedavisi sürecinde, infertil çiftin hem üreme sağlığı açısından, hem de genel medikal durumları yönünden değerlendirilmesi gerekir. Kısırlık, bir çift sorunu olarak ele alınıp, incelenir. Bu nedenle partnerlerden her ikisinin de değerlendirilmeye tabi tutulması gerekir.

Yazımızın devamında infertil çiftin değerlendirilmesi ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. İstanbul infertil çiftin değerlendirilmesi için bizimle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Deniz Sarıkaya Kalkan’dan randevu alabilirsiniz.

İnfertilite Nedir?

İnfertilite; bir yıldır korunmasız cinsel ilişkiye rağmen, bireylerin doğal yollarla çocuk sahibi olamamasıdır. Kısırlık olarak da bilinen bu durumda, 12 ay boyunca yaşanan düzenli ve korunmasız cinsel birliktelikler, gebelikle sonuçlanmaz. Bir ay içerisinde düzenli ve korunmasız cinsel ilişki yaşanmasının gebelikle sonuçlanma olasılığı, %20’dir. Bu oran, bir yılın sonunda %85’e; ikinci yılda ise %90’a çıkar. Bireylerde infertilite ile karşılaşılma oranları ise %10 ile %20 arasında değişmektedir.

Kısırlığa neden olan faktörler, oldukça geniş bir kümede toplanır. Bu faktörler arasında genetik, fiziksel, anatomik ve çevresel birçok farklı etmen bulunmaktadır. Ayrıca, cinsiyete bağlı olarak da kısırlık nedenleri, değişiklik gösterebilir. Kısırlık tedavisinde, tedavi planı oluştururken, infertiliteye neden olan faktörlerin tespit edilmesi çok önemlidir. Bu faktörlerin tespit edilebilmesi için infertil çiftin, alanında deneyimli bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı hekim tarafından değerlendirilmesi gerekir.

İnfertil Çiftin Değerlendirilmesi Nedir?

İnfertilite olarak da bilinen kısırlık, hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen bir problem olmakla beraber, bir çift sorunu olarak ele alınır. Nasıl ki gebeliğin oluşmasında, çiftin ortak hareket etmesi gerekmekteyse, gebeliğin doğal yollarla oluşmadığı durumlarda da, çiftin birlikte değerlendirilmesi gerekir.

Bireylerde kısırlık problemi, oldukça fazla sayıda farklı faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilir. Çiftlerin bir kısmında bu faktörler kadında görülürken, bazılarında erkeklerde görülür. Bazı vakalarda ise partnerlerin her ikisinde de, kısırlığa yol açabilecek faktörlerin var olması olasıdır.

Kısırlıkta tedavi planı, infertiliteye neden olan faktörlerle bağlı olarak, çifte özel hazırlanır. Her faktör, farklı bir tedavi seçeneği gerektirebilir. Bu nedenle, bireyler için en uygun olan tedavi yöntemleri, infertil çiftin değerlendirilmesi ile tespit edilir. Değerlendirme sonucunda çift, kendileri için en uygun olan üremeye yardımcı tedavi seçeneklerine yönlendirilirler.

İstanbul infertil çiftin değerlendirilmesi için bizimle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Deniz Sarıkaya Kalkan’dan randevu alabilirsiniz.

İnfertil Çiftin Değerlendirilmesi Nasıl Yapılır?

İnfertil çiftin değerlendirilmesi, alanında deneyimli bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı hekim tarafından gerçekleştirilir. Bu değerlendirme esnasında her iki partner de, hem üreme sağlıkları açısından, hem de genel medikal durumları yönünden analiz edilirler. Uygulanan test ve tetkikler yardımı ile kısırlığa neden olabilecek genetik ve fiziksel faktörler açığa çıkartılmış olur.

Kadınlarda değerlendirme yapılırken;

  • Kısırlığa yol açma ihtimali bulunan rahim anomalilerinin,
  • Kitle veya kistlerin,
  • Rahimde bulunan miyom ve poliplerin,
  • Yumurtalık kistlerinin,
  • Fallop tüplerindeki tıkanıklık veya yapışıklıkların tespit edilebilmesi için ultrason, rahim filmi ve histeroskopi gibi yöntemlerle görüntüleme yapılır.

Yumurtalık rezervlerinin zayıf olduğu düşünülen hastalarda ise;

  • Antral folikül sayımı,
  • AMH ve
  • FSH hormon testleri ile yumurtalık rezervleri ölçülür.

Bu test ve tetkiklerin yanı sıra, alınan kan örnekleri ile kan değerlerine ve hormon seviyelerine bakılır. Rutin jinekolojik muayene ve gerekli durumlarda Pap-Smear testi ve HPV testi uygulanabilir.

Erkek hastaların değerlendirilmesinde ise sperm miktarı ve kalitesinin ölçülmesi önemli bir yer tutar. Bu değerlendirme için hastadan alınan sperm örneği, semen analizi denilen bir teste tabi tutulur. Laboratuvar ortamında incelenen bu sperm örneği, sperm kalitesi ve yoğunluğu açısından analiz edilir. Erkeklerde de, genel üreme sağlığını ilgilendirebilecek fiziksel sorunların tespiti için muayeneden ve kan değerleri ile hormon seviyelerinin tespit edilebilmesi için kan testlerinden yararlanılır.

İstanbul İnfertil Çiftin Değerlendirilmesi Fiyatları

İnfertil çiftin değerlendirilmesi sürecinde uygulanan testler, hastalar özelinde değişiklik gösterebilir. Bu durum, fiyatların da değişebilmesine neden olur. İstanbul infertil çiftin değerlendirilmesi fiyatları hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.