Kısırlık Tedavisi

Kısırlık Tedavisi İstanbul

Kısırlık tedavisi İstanbul; üremeye yardımcı tedavi yöntemleridir. İnfertilite olarak da adlandırılan kısırlık, hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen bir problemdir. Birden fazla faktöre bağlı olarak gelişebilen kısırlığın tanısında, zaman belirleyici bir faktör olarak karşımıza çıkar. Dünya Sağlık Örgütü, 12 ay boyunca düzenli olarak ve korunmasız yaşanan cinsel birlikteliklere rağmen gebeliğin oluşmaması durumunu, kısırlık olarak tanımlar. 35 yaş üzeri bireylerde bu süre, 6 aya düşer. Kısırlığa neden olan faktörler, cinsiyete göre farklılık gösterir. Kısırlığın tedavisinde, kısırlık probleminin çiftin beraber yaşadıkları bir sorun olarak ele alınması önemlidir. Tedavi planı oluşturulurken, infertil çiftin değerlendirilmesi yapılır ve en uygun olan üremeye yardımcı tedavi seçeneklerinden yararlanılır.

Kısırlık Nedir?

Kısırlık, bireylerin doğal yollarla çocuk sahibi olamamaları durumudur. İnfertilite olarak da adlandırılan bu durum, Dünya Sağlık Örgütü tarafından üç temel değişken dikkate alınarak tanımlanmıştır. Kısırlık tanısı konulabilmesi için çiftin;

 • Son bir yıldır,
 • Düzenli ve
 • Korunmasız cinsel birliktelik yaşıyor olması gerekir.

Bir yıl süren düzenli ve korunmasız cinsel birliktelik sonucunda, gebelik oluşma olasılığı %85’tir. İkinci yılda bu oran, %90’a yükselir. Çiftlerin %15’inde ise infertilite görülebilir.

İnfertiliteye neden olan faktörler, hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilmektedir. Ancak infertilite nedenleri, cinsiyete bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu noktada önemli olan, infertilitenin bir çift problemi olarak ele alınmasıdır. İnfertiliteye neden olan faktör, çiftlerin üçte birinde erkekte, üçte birinde ise kadında görülür. Geri kalan üçte birlik kısımda ise kısırlığa neden olan değişkenler, çiftlerden her ikisinde de var olabilir ya da infertilite nedeni tam olarak belirlenemeyebilir.

İnfertilite tedavisi yapılırken, öncelikli olarak infertil çiftin değerlendirilmesi gerekir. Bu değerlendirme sonucunda, çifte en uygun olan üremeye yardımcı tedavi yöntemleri belirlenmiş olur.

Kadınlarda Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

Kadınlarda infertiliteye neden olan birçok farklı faktör söz konusudur. İlerleyen yaşla beraber, kadınlarda infertilite görülme riski artar. Kadınlarda kısırlığa neden olan başlıca faktörler;

 • Hormonal dengesizlik,
 • Yumurtalık kistleri,
 • Polikistik over sendromu,
 • Endometriozis hastalığı,
 • Rahimde miyom veya poliplerin olması,
 • Yumurtlama ve adet döngüsünde düzensizlik,
 • Yumurtlama işlevinde görülen bozukluklar,
 • Fallop tüplerinde yapışıklık, tıkanıklık olması veya tüplerde meydana gelen tahribat,
 • Yumurtalık rezervlerinin az olması,
 • Tiroid benzeri kronik hastalıklar,
 • Fazla kilo ve obezite,
 • Alkol ve sigara gibi zararlı maddelerin kullanımı olarak sıralanabilir.

Kısırlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kısırlık tedavisinde, probleme neden olan faktörlerin belirlenebilmesi için infertil çiftin, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı bir hekim tarafından değerlendirilmesi gerekir. İnfertil çiftin değerlendirilmesi yapılırken, hem kadınlarda hem de erkeklerde üreme sistemi kontrol edilir. Ayrıca, çiftin genel sağlık durumu da dikkate alınır. Belirlenen sorunlar çerçevesinde, çift için en uygun olan tedavi planı oluşturulur.

Kısırlık tedavisinde, gebeliğin oluşabilmesi için üremeye yardımcı tedavi seçeneklerine başvurulur. Kadın hastalara verilen fertilite ilaçları ile yumurtlama süreci uyarılarak; yumurta üretimi sağlanır. Fertilite ilaçları, ağızdan tablet yoluyla veya enjeksiyon biçiminde olabilir. Yumurtaların istenen olgunluğa erişmesi ile beraber, çatlatma iğnesi yapılarak, yumurtanın bırakılması sağlanır.

İstanbul kısırlık tedavisi ile ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Deniz Sarıkaya Kalkan’dan randevu alabilirsiniz.

Aşılama Tedavisi Nedir?

Üremeye yardımcı tedavi seçenekleri arasında en sık uygulanan yöntemlerden bir tanesi, aşılama tedavisidir. Bu yöntemde, erkek hastalardan alınan sperm hücreleri, kadınlara yapılan çatlatma iğnesinin akabinde, rahme yerleştirilir. Fallop tüplerinde yumurta ve spermlerin karşılaşmasıyla beraber, döllenmenin olması beklenir. Döllenen yumurta rahme tutunduğunda, gebelik süreci de başlamış olur.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Üremeye yardımcı tedavi seçenekleri arasında sıklıkla başvurulan bir diğer yöntem de, tüp bebek yöntemidir. Aşılama tedavisi ile gebelik sağlanamayan hastalarda, döllenmenin laboratuvar ortamında gerçekleştirildiği tüp bebek tedavisinden faydalanmak mümkündür.

Tüp bebek tedavisi kapsamında, gerekli olgunluğa ulaşan yumurtalar toplanır ve erkekten alınan sperm hücreleri ile laboratuvarda döllenmeleri gerçekleştirilir. Döllenen yumurtalar, tekrardan rahme yerleştirilerek, gebeliğin oluşması sağlanır.

İstanbul Kısırlık Tedavisi Fiyatları

Kısırlık tedavisi, çift özelinde planlanan bir süreçtir. Tedavide yararlanılan üremeye yardımcı yöntemler, hastalara göre değişebilir. Bu nedenle, tedavi ücretleri de farklılık gösterebilir. İstanbul kısırlık tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.