Labioplasti

Labioplasti İstanbul

Labioplasti İstanbul; kadınlarda genital dudak bölgesinde yapılan estetik işlemdir. Dış dudaklar, labium majör; iç dudaklar ise labium minör olarak adlandırılır. Bu alanlarda var olan deformasyon, şekil bozukluğu ve asimetrilerin giderilmesi için başvurulan cerrahi müdahaleye, labioplasti denir. Dudak yapısı doğuştan ve genetik faktörlere bağlı olarak büyük ve sarkık olabilir. İlerleyen yaş, gebelik ve doğum, geçirilen hastalıklar gibi nedenlerle, dudaklarda deformasyon oluşabilir. Bu gibi durumlarda, dudaklardaki sarkmanın giderilmesi ve fazla dokunun alınması için cerrahi bir müdahale olan labioplastiden yararlanılır.

İstanbul labioplasti ameliyatı için bizimle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Deniz Sarıkaya Kalkan’dan randevu alabilirsiniz.

Labioplasti Nedir?

Kadınlarda vulva olarak da adlandırılan dış genital bölgede yer alan iç ve dış dudaklar, labium olarak adlandırılır. Dış dudaklar; labium majör, iç dudaklar ise labium minör olarak isimlendirilmiştir. Bu dudaklarda genetik faktörlere bağlı olarak, doğuştan şekil bozuklukları olabilir. Ayrıca, ilerleyen yaşla beraber dokular deforme olabilir. Gebelik, doğum, geçirilen hastalıklar gibi faktörlere bağlı olarak, dudak yapısında asimetri görülebilir. Özellikle iç dudaklarda, zamanla sarkma ve şekil bozukluğu meydana gelebilir.

Ortaya çıkan bu deformasyonlar, bireylerde özgüven problemlerini tetikleyebilir. Bunun sonucunda ise cinsel isteksizlik, cinsel haz alamama, orgazm olamama gibi problemler ortaya çıkabilir. Bu tür problemlerin çözümü için genital dudaklar, labioplasti operasyonu ile yeniden şekillendirilir. Fazla dokular alınarak, dudaklardaki sarkma giderilir. Hasta istek ve anatomisine en uygun biçimde yeniden şekillendirme yapılır ve var olan asimetriler giderilir.

Labioplasti Nasıl Yapılır?

Labioplasti, cerrahi bir müdahale olduğu için ameliyathane şartlarında gerçekleştirilir. Ameliyat esnasında hastalar, lokal veya genel anestezi altında olurlar. Genellikle damar yolundan verilen sedasyon ile hastaların derin bir uyku halinde tutulması tercih edilir.

Labioplasti ameliyatı ile genital dudaklar, hastanın anatomisine ve tercihlerine bağlı olarak yeniden şekillendirilir. İç dudaklarda sarkmaya neden olan doku fazlalılığı, cerrahi yöntemlerle çıkartılır. Böylece dudak yapısı toparlanmış ve küçültülmüş olur. Ayrıca, dudaklarda var olan asimetriler, yeniden şekillendirme esnasında giderilir. Yeniden şekillendirme, özel cerrahi ipliklerle atılan dikişler yardımı ile gerçekleştirilir. Bu iplikler, kendiliğinden eriyen bir yapıya sahiptir. Bu nedenle, hastaların sonrasında dikiş aldırmalarına gerek kalmaz.

Labioplasti Ne Kadar Sürer?

Labioplasti ameliyatı, 30-60 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. Hastaların sonrasında hastanede yatmasına gerek yoktur. Ameliyattan sonraki birkaç saat gözetim altında tutulan ve dinlendirilen hastalar, genellikle aynı gün içerisinde taburcu edilir. Hastaların normal hayatlarına geri dönmeleri için ise birkaç gün yeterlidir. Kısa sürmesi, aynı gün hastaneden çıkabilme imkânı ve kısa sürede normal yaşama dönülebilmesi, labioplastiyi birçok kişi tarafından tercih edilen bir operasyon haline getirmiştir.

İstanbul labioplasti hakkındaki tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Deniz Sarıkaya Kalkan’dan randevu alabilirsiniz.

Labioplasti Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Labioplasti, kısa sürede tamamlanan ve hastaların birkaç gün içerisinde gündelik hayatlarına dönebilmeleri mümkün olan, kolay bir uygulamadır. Ancak, cerrahi bir müdahale olması nedeniyle, herhangi bir komplikasyon ve enfeksiyon gelişimi riskine karşı dikkatli olunması gerekir.

Labioplastiden sonra tam olarak iyileşme, ortalama 30-45 gün sürer. Ameliyat sonrasındaki ilk günlerde, vulvada kızarıklık ve şişlik olması normaldir. Doktorunuza danışarak, şişliği azaltması için soğuk kompres uygulaması yapabilirsiniz. 4-6 hafta boyunca deniz, havuz, hamam, sauna gibi ortamlara girilmemelidir. Ameliyattan sonraki günlerde, oturarak banyo yapılmamalı, ayakta duş alınması tercih edilmelidir.

Labioplasti ile vulva bölgesine cerrahi müdahalede bulunulduğu için ameliyattan sonraki süreçte, tam olarak iyileşme sağlanana kadar genital bölgeyi zorlayacak aktivitelerden kaçınılmalıdır. Bisiklete binmek, ata binmek, motosiklet kullanmak, egzersizler sırasında yapılan esneme hareketleri, ameliyat bölgesine zarar verebilir.

Tam olarak iyileşme sağlanana kadar, cinsel birliktelik yaşanması önerilmez. 4-6 hafta boyunca, cinsel perhiz uygulanmalıdır. Ameliyattan sonra gideceğiniz kontrol muayenesinde, hekiminiz cinsel perhiz süreci ile ilgili bilgi verecektir.

İstanbul Labioplasti Fiyatları

Labioplasti ameliyatı da, diğer tüm cerrahi uygulamalar gibi hasta özelinde planlanması gereken bir süreçtir. Ameliyat öncesinde, alanında uzman bir hekimin muayenesi gerekir. Bu muayene esnasında hastanın labioplasti operasyonuna uygun olup olmadığı ve operasyonun nasıl gerçekleştirileceği değerlendirilir. Süreç, hastadan hastaya farklılık gösterebilir. Bu durum fiyatların da değişmesine neden olabilir. İstanbul labioplasti fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.