Rahim Alma

Rahim Alma İstanbul

Rahim alma İstanbul; uterus olarak da adlandırılan rahmin, cerrahi yöntemlerle çıkartılmasıdır. Rahmi ilgilendiren farklı hastalıklar söz konusu olduğunda, bir tedavi yöntemi olarak rahim almadan yararlanılabilir. Histerektomi olarak da bilinen bu işlem, açık veya kapalı rahim ameliyatı olmak üzere, farklı yöntemlerle gerçekleştirilebilir. İleri düzeyde rahim sarkması görülen hastalarda, vajinal histerektomi ile rahmin alınması da mümkündür. Rahim ve yumurtalık kanseri gibi hastalıklarda, rahimle beraber komşu doku ve organların da çıkartılması söz konusu olabilir.

Yazımızın devamında rahim alma ile ilgilim detaylı bilgi bulabilirsiniz. İstanbul rahim alma ameliyatı için bizimle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Deniz Sarıkaya Kalkan’dan randevu alabilirsiniz.

Rahim Alma Nedir?

Kadın üreme sisteminin önemli bir parçası olan rahim, kas dokusundan oluşan bir organdır. Karnın alt kısmında, leğen kemiği tarafından çevrilmiş biçimde, asılı halde durur. Ters armut biçimini andıran bir şekli vardır. Serviks olarak da adlandırılan rahim boynu ile vajinaya bağlanır ve rahim ağzı ile vajinaya açılır.

Rahim ve çevresinde gelişen hastalıklar neticesinde, hastanın sağlığına tekrar kavuşturulabilmesi için cerrahi yöntemlerle rahmin çıkartılması gerekebilir. Bu durum, rahim alma, rahim ameliyatı veya histerektomi olarak adlandırılır. Kapalı ve açık ameliyat olarak gerçekleştirilebilen histerektomi, belirli durumlarda, vajinal yollardan da uygulanabilir.

Rahimle birlikte alınan doku ve organlara bağlı olarak, dört çeşit rahim ameliyatından bahsetmek mümkündür;

 • Rahmin ve rahim ağzının alınması durumunda, total histerektomi,
 • Yalnızca rahmin alınması ve rahim ağzının bırakılması durumunda, subtotal histerektomi,
 • Rahimle beraber, yumurtalıkların ve tüplerin de alınması durumunda, total histerektomi ve salpingooferektomi,
 • Rahmin komşu dokularla birlikte, geniş ölçekli olarak alınması durumunda, radikal histerektomiden bahsetmek mümkündür.

Rahim Almaya Hangi Durumlarda Başvurulur?

Rahim ve çevresindeki alanda gelişen hastalıklar sonucunda, rahim almaya başvurulması mümkündür.

 • Rahimde miyom veya polip olması,
 • Rahimde tümör gibi kitlelerin olması,
 • Şiddetli ve medikal tedaviye dirençli rahim kanaması,
 • Rahmin iç tabakası olan endometriumun, rahim dışı bir alanda da büyümesi ile gelişen endometriozis hastalığı,
 • Endometrial dokunun rahmin kas tabakasında görüldüğü adenomyozis,
 • Rahim ağzı, rahim veya yumurtalık kanserleri,
 • Pelvik inflamatuar hastalıklar,
 • Rahim sarkması, rahmin alınmasını gerektiren başlıca durumlar olarak karşımıza çıkar.

İstanbul rahim alma ameliyatı için bizimle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Deniz Sarıkaya Kalkan’dan randevu alabilirsiniz.

Rahim Alma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Rahim ameliyatları; kapalı, açık ve vajinal olmak üzere üç farklı yöntemle gerçekleştirilebilir. Ameliyat yöntemine, hastanın medikal durumuna bağlı olarak, uzman hekim görüşüyle karar verilir. Ancak genellikle, engel teşkil eden herhangi bir durum olmadığında, kapalı ameliyat daha çok tercih edilen bir yöntem olarak karşımıza çıkar. Açık ameliyatta kesi alanının büyük olması, komplikasyonla karşılaşılması riskini artırmakta ve hastanın iyileşme sürecini de uzatmaktadır. Kapalı ameliyat olarak da bilinen laparoskopik cerrahi yöntemler, hem ameliyat sürecinin hem de iyileşme sürecinin daha kolay ve sağlıklı tamamlanmasına katkı sağlar.

Açık Rahim Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Laparotomi ile histerektomi olarak bilinen bu yöntemde, hastaların karın bölgesine yatay olarak, ortalama 10 cm boyutlarında bir kesi atılır. Bu sayede rahme ulaşılarak, çıkartılması mümkün olur. Operasyon, hastalar anestezi altındayken gerçekleştirilir. Genellikle damar yolundan verilen sedatif ilaçlar ile hastaların derin bir uyku halinde tutulması sağlanır.

Kapalı Rahim Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Rahmin kapalı ameliyat ile alınması, laparoskopik histerektomi olarak adlandırılır. Kapalı ameliyat, hastaların batın bölgesinde açılan küçük boyutlu kesilerle gerçekleştirilir. Kesi alanları genellikle 1-2 cm boyutlarındadır. Bu nedenle, komplikasyon riski düşüktür ve hastaların iyileşme süreci kısalır.

Ameliyat esnasında açılan ilk kesiden, iç doku ve organların görüntülenmesini sağlayan kamera yerleştirilir. Yapılan diğer kesiler ise rahmin çıkartılmasında gerekli olan cerrahi aletlerin yerleştirilmesi içindir. Kapalı ameliyatlarda rahim, genellikle vajinal yolla çıkartılır.

Vajinal Histerektomi Nasıl Yapılır?

Vajinal histerektomide, rahme vajinal yoldan giriş yapılarak ulaşılır. Batın bölgesinde kesi yapılmaması, vajinal histerektomiyi avantajlı kılar. Ancak, bu yöntemden genellikle rahim sarkması vakalarında yararlanılmaktadır. Özellikle yumurtalıklar, tüpler gibi diğer doku ve organların da alınmasını gerektiren hastalıklar söz konusu olduğunda, vajinal histerektomi tercih edilen bir uygulama değildir.

İstanbul Rahim Alma Ameliyat Fiyatları

Rahim alma ameliyatları, farklı yöntemlerle gerçekleştirilebilir. Hasta için en doğru yönteme, uzman hekim görüşü ile karar verilir. Bu nedenle, fiyatlarda farklılık görülebilir. İstanbul rahim alma ameliyat fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.