Rahim Duvarı Kalınlaşması

Rahim Duvarı Kalınlaşması İstanbul

Rahim duvarı kalınlaşması İstanbul; rahmin iç tabakası olan endometriumun, normalden fazla büyüyerek, rahim duvarlarında kalınlaşma meydana getirmesidir. Endometrial hiperplazi olarak da adlandırılan bu durum, adet düzensizliği gibi şikâyetlere yol açar. Ayrıca, hiperplaziye atipili hücrelerin de eşlik etmesi durumunda, rahim kanseri riski de bulunur. Bu nedenle, rahim kalınlaşmasının ne tipte görüldüğü, alanında deneyimli bir uzman hekim tarafından değerlendirilmeli ve gerekli olan tedaviler başlatılmalıdır. Rahim duvarı kalınlaşmasının tedavisinde, genellikle hormonal dengenin sağlanmasına yönelik ilaçlar kullanılır. Ancak, kanser riski bulunan hastalarda, cerrahi teknikler gibi farklı tedavi yöntemlerine de başvurulabilir.

Yazımızın devamında rahim duvarı kalınlaşması ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. İstanbul rahim duvarı kalınlaşması tedavisi için bizimle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Deniz Sarıkaya Kalkan’dan randevu alabilirsiniz.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Nedir?

Rahmin iç tabakası olan endometrium, normal bir adet döngüsü içerisinde önce kalınlaşır, sonra dökülerek tekrar incelir. İÇ tabakada kalınlaşma olması, gebelik sürecinde bebeğin içerisinde gelişimini tamamladığı organ olan rahmin, olası bir gebeliğe karşı hazırlanmasını sağlar. Endometrium tabakasının daha kalın olması, döllenmiş yumurtanın rahme tutulumunu kolaylaştırmaktadır.

Yumurtlama döngüsü içerisinde, vücutta gittikçe yükselen östrojen hormonu seviyeleri, rahmin iç tabakasının kalınlaşmasını sağlar. Gebeliğin oluşmaması halinde, östrojen hormonu seviyesi düşer ve yerine progesteron seviyelerinde yükselme olur. Bu durum ise endometrium tabakasının pul pul dökülerek, tekrardan incelmesine neden olur. Dökülen endometrium tabakası, regl kanaması ile birlikte vücuttan atılır.

Hormonal düzenin bu dengesinde bozulma olduğu durumlarda, endometrium tekrardan incelemeyebilir. Bu durum, rahim duvarında kalınlaşma olmasına neden olur.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Neden Olur?

Rahim duvarı kalınlaşmasına neden olan durumların başında, hormonal dengede bozulma olması gelir. Sağlıklı bir ovülasyon döngüsü içerisinde, yükselen östrojen hormonu değerlerinin vücutta yarattığı etki, progesteron hormonu ile dengelenir. Gebeliğin oluşmadığı durumlarda düşen östrojen hormonunun yerine, yeterli düzeyde progesteron hormonu salgılanmaması, rahim duvarında kalınlaşma olmasına neden olabilir. Rahim duvarında kalınlaşmaya neden olan başlıca faktörler;

 • Progesteron üretiminin durduğu menopoz dönemi,
 • Polikistik over sendromu,
 • Yumurtalık kistleri,
 • Diyabet, tiroid gibi kronik hastalıklar,
 • Fazla kilo ve obezite,
 • Karaciğer hastalıkları,
 • Safra yolları ve safra kesesi hastalıkları olarak sıralanabilir.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Belirtileri Nelerdir?

Rahim duvarı kalınlaşması görülen hastalarda, özellikle adet dönemleri ile ilgili şikâyetler görülebilir.

 • Uzun süren ve çok yoğun adet kanamaları,
 • Adet döngüsünde düzensizlik,
 • Adet döneminin şiddetli ağrılı geçmesi,
 • Ara kanamalar,
 • Kahverengi vajinal akıntı,
 • Menopoz sonrasında görülen vajinal kanama, başlıca rahim duvarı kalınlaşması belirtileri olarak karşımıza çıkar.

Ancak, birçok hastada rahim duvarı kalınlaşması herhangi bir şikâyete yol açmaz ve rutin jinekolojik muayeneler esnasında tespit edilir. Rahim duvarı kalınlaşması, rahim kanseri riskini de beraberinde taşıdığı için tanısı ve tedavisi oldukça önemlidir. İstanbul rahim duvarı kalınlaşması hakkında tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Deniz Sarıkaya Kalkan’dan randevu alabilirsiniz.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Tipleri Nelerdir?

Rahim kanseri açısından risk oluşturup oluşturmadığına bağlı olarak, rahim duvarı kalınlaşması 4 farklı tipte görülür;

 • Basit hiperplazi,
 • Kompleks hiperplazi,
 • Basit atipili hiperplazi ve
 • Kompleks atipili hiperplazi.

Basit hiperplaziden kompleks atipili hiperplaziye doğru gidildikçe, rahim kanseri riski de artar.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Rahim duvarı kalınlaşmasının tedavi sürecinde, rahim duvarında görülen kalınlaşma tipi oldukça önemli bir etmendir. Bunun yanı sıra, hastanın genel medikal durumu, rahmin genel durumu, ailede kanser öyküsü olup olmadığı gibi faktörler de, tedavi planı yapılırken değerlendirmeye alınır. Tedavi sürecinde bir diğer önemli faktör de, hastanın gebelik planının olup olmamasıdır. Gebelik planı olmayan ve kanser riski bulunan hastalarda, rahim ameliyatına başvurulabilir.

Rahim kanseri riski düşük olan hastalarda, rahim duvarı kalınlaşmasının hormonal dengedeki bozukluk nedeniyle ortaya çıktığı durumlarda, ilaçla tedavi seçeneğine başvurulur. Hastalara verilen ilaçlar sayesinde, östrojen ve progesteron hormon seviyeleri düzenlenir. Ancak, rahim duvarı kalınlaşması atipili hücreler içeriyorsa, rahmin cerrahi müdahale ile alınması gerekebilir. Rahim ameliyatı açık veya kapalı biçimde yapılabilir. Laparoskopik histerektomi olarak da bilinen kapalı rahim ameliyatı, günümüzde daha sık tercih edilen bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır.

İstanbul Rahim Duvarı Kalınlaşması Tedavisi Fiyatları

Rahim duvarı kalınlaşması söz konusu olduğunda, birden fazla tedavi seçeneğine başvurmak mümkündür. Tedavi süreci, hasta özelinde planlandığı için tedavi ücretleri de hastadan hastaya değişebilir. İstanbul rahim duvarı kalışlaşması tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.