Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisi İstanbul

Tüp bebek tedavisi İstanbul; çiftlerden alınan yumurta ve sperm hücreleri ile laboratuvar ortamında döllenme sağlanır. Döllenmiş olan embriyolar, rahme yerleştirilerek gebelik başlatılmış olur. Döllenmiş yumurtanın rahme yerleştirilme işlemi,  mikroenjeksiyon yöntemi ile gerçekleştirilir. Kısırlık tedavisinde en etili yöntemlerden biri olan tüp bebek tedavisi, oldukça ileri bir üremeye yardımcı yöntem olarak karşımıza çıkar.

Yazımızın devamında tüp bebek tedavisi ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. İstanbul tüp bebek tedavisi için bizimle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Deniz Sarıkaya Kalkan’dan randevu alabilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp bebek tedavisi, en ileri ve yaygın kullanılan üremeye yardımcı yöntemlerden biridir. Kısırlık olarak da bilinen infertilitenin tedavisinde, çiftlerin çocuk sahibi olabilmesi için tüp bebek tedavisinden yararlanılabilir. Düzenli ve korunmasız cinsel birlikteliğe rağmen, 12 ay boyunca doğal yollarla gebeliğin ortaya çıkmadığı çiftlerde, infertiliteden söz etmek mümkündür. Bu durumda, infertil çift değerlendirilmeye alınarak, kısırlığa neden olan sorunlar tespit edilir. Bu değerlendirmenin sonucunda, çift için en uygun üremeye yardımcı yöntemlerle tedavi planı oluşturulur.

Tüp bebek tedavisi, doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlerde uygulanan bir tedavidir. Bu tedavi kapsamında, kadından alınan yumurta hücreleri, erkekten alınan sperm hücreleri ile laboratuvar ortamında döllenir. Belirli bir süre laboratuvarda gelişimlerini devam eden bu yumurtalar, embriyo adını alır. Daha sonrasında ise embriyolar, mikroenjeksiyon yöntemi ile anne rahmine yerleştirilirler.

İlk kez 1978 yılında, İngiltere’de uygulanmaya başlanan tüp bebek tedavisi, günümüzde artık tüm dünyada yaygın olarak başvurulan bir yöntemdir. Türkiye’de 1989 yılından beri uygulanan tüp bebek tedavisi, kısırlık tedavisinde oldukça başarılı sonuçların alındığı bir yöntem olarak karşımıza çıkar. İstanbul tüp bebek tedavisi için bizimle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Deniz Sarıkaya Kalkan’dan randevu alabilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tük bebek tedavisi, infertilitenin tedavisinde uygulanan, en ileri laboratuvar aşamalarını içeren bir yöntemdir. Tedavi sürecinde ilk olarak, anne adayında ovülasyonun başlatılabilmesi için fertilite ilaçları kullanılır. Yumurtlama sürecini uyaran bu ilaçlar, aynı zamanda yumurta gelişimine de destek olur. Döllenme süreci için yeterli olgunluğa ulaşan yumurtalar, toplanır.  Aynı zamanda, baba adayından da sperm hücreleri alınarak, döllenme için laboratuvarda hazırlanırlar. Alınan bu sperm hücreleri, dölleme kapasitelerinin artırılması amacıyla, çeşitli kimyasallarla yıkanırlar. Özellikle sperm kalitesinde ve miktarında düşüklük olan erkeklerde, bu yöntem oldukça etkili sonuçlar vermektedir.

Anne adayından alınan, fertilite ilaçları ile gelişimleri desteklenmiş yumurta hücreleri, baba adayından alınan kaliteleri artırılmış sperm hücreleri ile laboratuvarda döllenir. Bu dölleme işlemi, mikroskop altında, oldukça ince uçlu bir iğne kullanılarak, mikroenjeksiyon yöntemi ile gerçekleştirilir. Bu yöntemde, spermlerin yumurta içerisine yerleştirilmesi ile döllenme sağlanır. Döllenen bu yumurtalar, mitoz bölünme ile hücre sayıları çoğaldığında, embriyo ismini alırlar. Gelişimlerinin ilk evrelerini laboratuvarda tamamlayan embriyolar, bir katater yardımı ile anne adayının rahmine yerleştirilirler. Bu işlem, embriyo transferi olarak adlandırılır.

Embriyo transferi, oldukça kısa sürede tamamlanabilen ve kolay bir uygulamadır. İşlem esnasında, anne adayının rahim ağzına bir katater yerleştirilerek, bu katater vasıtasıyla embriyoların transferi gerçekleştirilir. Embriyo transferi sonrasında hastalar, 45 dakika kadar dinlendirildikten sonra, taburcu edilirler. Embriyoların rahme yerleştirilmesi ile beraber, gebelik de başlamış olur. Gebelik sürecinde, bebeğin gelişimi düzenli olarak gerçekleştirilen muayeneler ile takip altında tutulur.

Tüp Bebek Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Tüp bebek tedavisi, kısırlık tanısı konulan çiftlerde başvurulan üremeye yardımcı yöntemlerden biridir. İnfertilite olarak da adlandırılan kısırlığın tanımı, Dünya Sağlık Örgütü tarafından, 12 ay düzenli ve korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebelik gelişmemesi olarak yapılır.

Kısırlık şüphesi olan hastalarda, kadın doğum uzmanı hekimler infertil çiftin değerlendirmesini yaparak, tedavi planı oluştururlar. Yapılan test ve tetkiklerle, hastaların üreme sağlığı ve genel medikal durumu değerlendirilir. Hastalar için en uygun yöntemin tüp bebek tedavisi olacağı düşünülen durumlarda, bu yönteme başvurulması mümkündür. Aşılama tedavisi gibi diğer üremeye yardımcı yöntemlerin başarısız olduğu hastalarda da, tüp bebek tedavisinden yararlanmak mümkündür.

Tüp Bebek Tedavisi Fiyatları 2021

Tüp bebek tedavisinde ücretler, hastane ve klinik bazında değişiklik gösterebilir. Tüp bebek tedavisi süreci de, çiftler özelinde değişiklik gösterebilir. Bu durum, fiyatların farklılaşmasına neden olabilir. İstanbul tüp bebek tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.