Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi

Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi İstanbul

Vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi İstanbul; vajinal enfeksiyonların sebep olduğu akıntı ve kaşıntı gibi şikâyetlerin giderilmesinde başvurulan tedavi yöntemleridir. Sağlıklı bir vajinal akıntı, ergenlikte üreme fonksiyonunun aktif hale gelmesi ile beraber, tüm kadınlarda görülür. Bu akıntı şeffaf renkte ve kokusuzdur; beraberinde kaşıntı gibi şikâyetler görülmez. Cinsel birliktelik, yürüyüş gibi aktiviteler esnasında, vajinanın kaygan bir yapıda olmasını sağlayarak, tahrişi engeller. Vajinanın bakteri, mantar veya diğer mikroorganizmalarla enfekte olması durumunda, vajinal akıntı sağlıksız bir hale gelebilir. Kötü kokulu, sarı, yeşil, gri veya kahverengi, beraberinde kaşıntının da olduğu bir akıntı görülebilir. Vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisinde, enfeksiyona sebep olan mikroorganizmanın türü oldukça önemlidir. Tedavi planı, buna göre şekillendirilir.

Yazımızın devamında vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. İstanbul vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi için bizimle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Deniz Sarıkaya Kalkan’dan randevu alabilirsiniz.

Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Nedir?

Vajinal akıntı, tüm kadınlarda görülen, vajen içinin kaygan bir yapıda olması amacıyla salgılanan bir sıvıdır. Ergenliğe geçilmesi ile beraber görülmeye başlanan vajinal akıntı, sağlıklı bir vücut fonksiyonu olarak ilerlediğinde, renksiz ve kokusuzdur. Cinsel birliktelik esnasında vajen içinin kaygan olmasını ve sürtünme nedeniyle dokularda tahriş oluşmamasını sağlar.

Vajinanın, kendi içerisinde bir dengeye sahip olan, doğal bir faunası bulunur. Bu fauna içerisinde bulunan laktobasiller, iyi huylu bakterilerdir ve vajen içinde asidik bir ortam oluşmasını sağlarlar. Bu sayede, diğer zararlı mikroorganizmaların vajinal enfeksiyona neden olmasına karşı koruma sağlanır. Ancak bazı durumlarda vajinal faunanın doğal dengesi bozulur ve vajinal enfeksiyonlar gelişir.

Bakteri ve mantar gibi nedenlerle vajinal enfeksiyon gelişimi görüldüğünde, vajinal akıntı renkli ve kokulu bir yapıya bürünür. Akıntıya, vajinal kaşıntı da eşlik edebilir. Akıntının rengi, kokusu ve kaşıntı şikâyetinin varlığı, enfeksiyona neden olan mikroorganizmaya bağlı olarak değişebilir.

Vajinal Enfeksiyon Neden Olur?

Vajinal enfeksiyonlar, vajinadaki doğal faunanın dengesinin bozulması sonucu gelişir. Vajinanın doğal dengesinin bozulmasına neden olabilecek başlıca faktörler;

 • Gebelik,
 • Sık vajinal duş alınması,
 • Vajinada kullanılan kimyasal içerikli, kokulu, parfümlü kozmetik ürünler,
 • Antibiyotik kullanımı sonucunda vajina içerisindeki faydalı bakterilerin zarar görmesi,
 • Bağışıklık sistemi ile ilgili sorunlar,
 • Regl döneminde kullanılan tampon ve pedlerin, kokulu, parfümlü ürünler arasından seçilmesi olarak sıralanabilir.

Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Neden Olur?

Çeşitli faktörler nedeniyle vajinal faunanın doğal dengesinde bozulma olduğunda, zararlı bakteri, mantar veya diğer mikroorganizmalar, vajen içerisine girerek enfeksiyona neden olabilir. Vajinal enfeksiyon sonucunda, hastalarda vajinal akıntı ve kaşıntı şikâyetleri oluşur. Bunun yanı sıra, cinsel birliktelik esnasında ağrı veya acı, idrarda yanma da görülebilir. Ancak vajinal enfeksiyon sonucunda görülebilen bu şikâyetler, enfeksiyona neden olan faktöre bağlı olarak değişiklik gösterir.

 • Mantar enfeksiyonları söz konusu olduğunda; beyaz renkte, peynirimsi yapıda bir vajinal akıntı görülür. Akıntı genellikle kokusuzdur ve hastalarda akıntıyla beraber, kaşıntı ve yanma şikâyetleri de görülür.
 • Bakteri kaynaklı enfeksiyonlar söz konusu olduğunda ise; vajinal akıntı genellikle sarımsı bir renge sahip, gri-beyaz köpüklü bir yapıda olur. Genellikle balık kokusuna benzetilen, kötü bir koku akıntıya eşlik eder. Cinsel birliktelik sırasında ağrı, acı veya yanma hissi oluşabilir. Bakteri kaynaklı enfeksiyonlar, en sık karşılaşılan vajinal enfeksiyon çeşididir. Bakteriyel vajinoz veya bakteriyel vaginosis olarak da bilinirler.
 • Trichomonas Vaginalis isimli bir mikroorganizma da vajinal enfeksiyonlara neden olabilir. Cinsel yolla bulaşan bu mikroorganizma ile enfekte olunması durumunda, vajinal akıntı, kaşıntı ve yanma görülür. Vajinal akıntı, sarı veya yeşilimsi bir renkte, köpüklü bir yapıdadır. Akıntıyla beraber, kötü koku da ortaya çıkabilir. Kaşıntı ise genellikle dış genital alan olan vulvada görülür.

Bu enfeksiyonların yanı sıra;

 • Premenopoz ve menopoz dönemlerinde,
 • Serviks kanseri, gonore, pelvik inflamatuar hastalıklarında,
 • Diyabet hastalığı bulunan hastalarda,
 • Vajinanın tahriş olması sonucu ortaya çıkan vajinit durumunda,
 • Kadın hastalıklarını ilgilendiren bir cerrahi müdahale sonucunda gelişen pelvik enfeksiyonlarda,
 • Doğum kontrol haplarının yan etkisi olarak, vajinal akıntı ile karşılaşılabilir.

İstanbul vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi için bizimle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Deniz Sarıkaya Kalkan’dan randevu alabilirsiniz.

Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinal enfeksiyona kaynaklık eden faktörün belirlenmesi, vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisinde önemli bir yer tutar. Bakterilerden kaynaklanan vajinal enfeksiyonlar, hastalara antibiyotik reçete edilerek tedavi edilir. Mantar nedeniyle ortaya çıkan vajinal enfeksiyonlarda ise antifungal ilaçlardan yararlanılır. Trichomonas vaginalis mikroorganizması ile enfekte olunması sonucunda gelişen vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisinde, metronidazol veya tinidazol isimli ilaçlar kullanılır.

İstanbul Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi Fiyatları

Vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi ücretleri, hastane ve klinikler özelinde değişebilir. İstanbul vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.