HPV – Genital Siğil Tedavisi

HPV – Genital Siğil Tedavisi İstanbul

İstanbul HPV – Genital Siğil Tedavisi; Human Papilloma isimli virüsle enfekte olunması sonucunda gelişen genital siğillerin, çeşitli yöntemlerle tedavi edilmesidir. HPV olarak da bilinen Human Papilloma Virüs, 200’e yakın türü olan bir virüs türüdür. Cinsel yolla bulaşan bu virüsün bazı türleri, genital siğillere yol açar. Genital bölgede oluşan bu siğiller, hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilir. Ancak, HPV kaynaklı genital siğillerle kadınlarda karşılaşılma olasılığı daha yüksektir. Genital siğillerin tedavisinde, kullanılan medikal kremlerden cerrahi yöntemlere uzanan çeşitli yöntemlere başvurulabilir.

Yazımızın devamında HPV – Genital Siğil tedavisi hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz. İstanbul HPV – Genital Siğil tedavisi için bizimle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Deniz Sarıkaya Kalkan’dan randevu alabilirsiniz.

HPV Nedir?

Human Papilloma Virüs kelimelerinin baş harflerinden oluşan HPV, cinsel yollarla bulaşan bir virüstür. 200’den fazla çeşidi bulunan HPV’nin bazı türleri, genital siğillere yol açarken, bazı türleri ise kansere neden olabilmektedir.

Dünya genelinde yetişkin bireylerin 50 yaşına kadar HPV ile enfekte olma sıklığı, %80 civarındadır. Dünya Sağlık Örgütü, tüm dünyada her 10 kişiden 1’inin HPV ile enfekte olduğunu belirmiştir. Bu verilerin de gösterdiği gibi, HPV enfeksiyonu, oldukça sık karşılaşılan bir hastalıktır.

HPV’nin enfektesi, cinsel ilişki esnasında cilt teması ile gerçekleşir. Bu nedenle, kondom kullanılan cinsel ilişkiler de dahi, cilt yüzeyini tamamen örtmek mümkün olmadığı için HPV enfektesi oluşabilir. Ancak yine de, kondom kullanımı riski belirli oranda azaltabilmekte ve diğer birçok cinsel yolla bulaşan hastalığa karşı koruma sağlamaktadır.

Genital Siğil Nedir?

Bilinen 200’e yakın türü olan Human Papilloma virüsünün belirli türleri ile enfekte olunduğunda, genital bölgede siğiller ortaya çıkabilir. Bu anlamda genital siğiller, cinsel yolla bulaşan, viral kaynaklı bir rahatsızlık olarak tanımlanır. Ortalama büyüklükleri toplu iğne başı kadar olan bu siğiller, kabarık bir görünüme sahiptir. Deriyle aynı renkte, gri veya kahverengi olabilirler.

Genital siğiller, hastalarda herhangi bir şikâyete yol açmayabilecekleri gibi kaşıntı ve cinsel birliktelik esnasında kanama gibi şikâyetlere de neden olabilirler. HPV ile enfekte olunmasının üzerinden birkaç hafta geçtikten sonra ortaya çıkabilecekleri gibi birkaç ay içerisinde de görülebilirler.

Genital Siğil Hangi Bölgelerde Oluşur?

Kadınlarda;

 • Dış genital bölgede,
 • Vulvada,
 • Vajen girişinde veya içerisinde,
 • Rahim boynu olarak da bilinen servikste,
 • Kasıklarda,
 • Anal ilişki sonrası anüs içerisinde veya çevresinde,
 • Nadiren de olsa oral ilişkiye bağlı olarak boğazda genital siğil oluşabilir.

Erkekler de ise,

 • Penis,
 • Testisler,
 • Anüs,
 • Kasık ve
 • Bacak arasında siğil oluşumu görülebilir.

HPV – Genital Siğil Belirtileri Nelerdir?

HPV ile enfekte olunduktan sonra, hastalarda herhangi bir belirti ortaya çıkmayabilir. Bağışıklık sistemimiz, bulaşan virüsü etkisiz hale getirebilir.

Genital siğiller ise HPV’nin bulaşmasından itibaren 3 hafta ile 24 ay arasında ortaya çıkabilir. Genital siğil oluşumu, genellikle herhangi bir belirti veya şikâyete yol açmaz. Bazı vakalarda genital alanda kaşıntı ve cinsel birliktelik esnasında kanama görülebilir.

İstanbul HPV – Genital Siğil tedavisi için bizimle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Deniz Sarıkaya Kalkan’dan randevu alabilirsiniz.

HPV – Genital Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

HPV – Genital Siğil tedavisinde kullanılan birden fazla yöntem bulunur. Başvurulacak olan tedavi yöntemine hastanın medikal durumuna, şikâyetlerine ve siğillerin yapısına bağlı olarak karar verilir. Tedavide medikal kremlerden cerrahi metotlara uzanan birçok yöntemden yararlanılabilir.

 • Medikal Krem Tedavisi: Hastalara reçete edilen medikal kremler yardımı ile siğil dokusu ortadan kaldırılabilir.
 • Kriyoterapi: Bu tedavi yönteminde sıvı nitrojen kullanılarak siğil dokularının dondurulması sağlanır.
 • Yakma Tedavisi: Lokal anestezi altında gerçekleştirilen bu işlem esnasında, elektrik akımı kullanılmaktadır. Bu sayede, siğil dokusu yakılır. Lokal anestezi ile gerçekleştirildiği için hastalar işlem esnasında acı hissetmezler.
 • Cerrahi Yöntem: Siğil dokusu, cerrahi müdahale ile cilt yüzeyinden temizlenir. Cerrahi yöntem esnasında da anestezi uygulanır. Bu sayede, hastaların işlem esnasında acı hissetmesi engellenmiş olur.

İstanbul HPV – Genital Siğil Tedavisi Fiyatları

HPV – Genital Siğil tedavisinde, hasta özelinde belirlenen farklı yöntemlerden yararlanılabilir. Tedavi seçeneklerinin farklılık göstermesi, fiyatların da değişmesine neden olabilir. İstanbul HPV – Genital Siğil tedavisi fiyatları için bizimle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.