Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı Dikimi İstanbul

Kızlık zarı dikimi İstanbul; genital alanda yer alan hymen dokusunun, cerrahi dikişlerle onarılmasıdır. Geçici veya kalıcı biçimde uygulanabilir. Hymen olarak da adlandırılan kızlık zarı, birçok memeli türünde görülen bir dokudur. Üreme sisteminin aktif olmadığı bebeklik ve çocukluk döneminde, vajen içinin zararlı mikroorganizmalara karşı korunmasını sağlar. Diğer memeli türlerinde hymen dokusu kendiliğinden yok olurken, insanlarda vajen içerisine penetrasyon sonucunda yırtılma olur. Bu durum, hymen dokusunun kızlık zarı olarak bilinmesine ve kültürel açıdan bekâreti temsil etmesine neden olmuştur. Kültürel olarak taşıdığı bu anlam neticesinde kızlık zarı, hastalar tarafından diktirilmek istenebilir.

Yazımızın devamında kızlık zarı dikimi ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. İstanbul kızlık zarı dikimi için bizimle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Deniz Sarıkaya Kalkan’dan randevu alabilirsiniz.

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı, vajen girişinin birkaç cm gerisinde bulunan bir dokudur. Tıbbi ismi hymen dokusu olan bu doku, bebeklik ve çocukluk döneminde henüz üreme fonksiyonları aktif olmadığı için vajinayı zararlı maddelerden korur. İnsan dışında birçok farklı memeli türünde daha görülen hymen, diğer türlerde işlevini yitirmesiyle beraber, kendiliğinden yok olmaktadır. İnsanlarda ise hymen dokusu, işlevini yitirdiğinde dahi varlığını sürdürür. Bu nedenle, vajinal penetrasyon esnasında, hymen dokusu yırtılarak hafif düzeyli bir kanama olmasına neden olur.

Hymen dokusu, her kadında aynı şekilde bulunmaz. Farklı tip ve çeşitleri vardır ve bazı kişilerde hymen dokusunun olmadığı da bilinmektedir. Bu nedenle, her kadında ilk vajinal penetrasyon esnasında kanama görülmeyebilir. Genellikle yuvarlak veya yarım ay biçiminde, delikli bir yapıda olan hymen, mukozal bir dokudur. Kadınlarda görülen başlıca hymen türleri;

  • Yuvarlak (anüler) hymen,
  • Yarımay şeklinde hymen,
  • Hilal şeklinde hymen,
  • Septalı (bölmeli) ve yarı bölmeli hymen,
  • Çok delikli hymen,
  • Küçük delikli hymen,
  • Deliksiz hymen olarak sıralanabilir.

Hymen üzerindeki delikler, vajinal salgıların ve regl kanamasının geçişini olanaklı hale getirir. Bu nedenle deliksiz hymen dokusu, sağlık açısından risklidir.

Kızlık Zarı Yırtılması Belirtileri Nelerdir?

Hymen dokusu hasar gördüğünde veya yırtıldığında, hafif düzeyde vajinal kanama görülebilir. Bunun yanı sıra vajinada yanma veya batma benzeri bir his oluşabilir. Kasıklarda ve karında hafif düzeye ağrı görülebilir. Ancak, tüm bu belirtiler olmadan da kızlık zarı yırtılmış olabilir veya bu belirtiler görülmesine rağmen, kızlık zarı tam olarak yırtılmamış olabilir. Kızlık zarında hasar olup olmadığını öğrenmek için hastaların alanında deneyimli bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı hekimine, kızlık zarı muayenesine başvurması gerekir. Kızlık zarı muayenesi, yalnızca hastaların kendi isteği ile uygulanan bir işlemdir; sonuçlar üçüncü kişilerle paylaşılmaz.

Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Kızlık zarı olarak da bilinen hymen dokusu, vajinal penetrasyon olan cinsel birliktelik ve mastürbasyon gibi eylemler sonucunda yırtılabilir. Ayrıca, vajinal travma ve yaralanmalar da, kızlık zarında hasar ve yırtılmaya neden olabilir. Bu gibi durumlar sonucunda, kızlık zarının bekâreti simgelemesi nedeniyle, bireyler kızlık zarı dikimine başvurabilmektedir.

Kızlık zarı dikimi, vajen girişinin 1-2 cm gerisinde bulunan hymen dokusunun, cerrahi dikişle onarılmasıdır. Geçici kızlık zarı dikimi ve kalıcı kızlık zarı dikimi olmak üzere, iki farklı yöntemle gerçekleştirilebilir. Bu uygulamalar sonucunda, yaşanacak olan ilk cinsel birliktelikte vajinal kanama olması sağlanır. Kızlık zarı dikimi işlemi, hymenoplasti olarak da adlandırılır. İstanbul kızlık zarı dikimi için bizimle iletişime geçebilir ve Op. Dr. Deniz Sarıkaya Kalkan’dan randevu alabilirsiniz.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikiminde, geçici ve kalıcı olmak üzere iki farklı yöntemden yararlanılabilir. Seçilen yönteme bağlı olarak, dikiş işleminin uygulaması da farklılaşmaktadır.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Geçici kızlık zarı dikimi, cinsel birliktelikten 3-7 gün önce uygulanır. Uygulama esnasında, hymen dokusunun hemen arkasında bulunan bölge, kendiliğinden eriyen özel ipliklerle dikilir. Dikiş esnasında kullanılan bu ipliklerin erime süresi, ortalama 7 gündür. Bu nedenle, 7 günden daha uzun bir süre sonra cinsel birliktelik yaşanması halinde, vajinal kanama görülmeyebilir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kalıcı kızlık zarı dikimi, operasyonun üzerinden geçen süreden bağımsız olarak, yaşanacak olan ilk cinsel birlikte kanama olmasını sağlar. Bu işlem, genellikle flep tekniği kullanılarak gerçekleştirilir. Vajinanın arka duvarında doku, diğer duvara perde biçiminde çekilerek dikilir. Bu sayede, vajinal penetrasyon sırasında kanama olması sağlanır.

İstanbul Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları 2021

Kızlık zarı dikimi, farklı yöntemlerle gerçekleştirilebilir. Bu nedenle, fiyatlarda da farklılıklar olabilir. İstanbul kızlık zarı dikimi fiyatları ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.